Strona główna Recenzje Recenzje książek MVVM i XAML w Visual Studio 2015 – Jacek Matulewski – recenzja książki

MVVM i XAML w Visual Studio 2015 – Jacek Matulewski – recenzja książki

0
MVVM i XAML w Visual Studio 2015 – Jacek Matulewski – recenzja książki
dav

WSTĘP

Na rynku wydawniczym nie ma w tej chwili wielu książek poruszających tematykę XAML-a w WPF. Aplikacje desktopowe są w tej chwili w zdecydowanym odwrocie na korzyść aplikacji webowych i nic nie zapowiada, aby w najbliższej przyszłości miało się to istotnie zmienić.

Z XAML-em w podejściu MVVM spotkamy się również w przypadku pisania aplikacji mobilnej z wykorzystaniem Xamarin Forms. Ale Xamarin-owy XAML różni się mocno od tego, który mamy w tej chwili w WPF (nieco bardziej przypomina XAML znany z zapomnianego już dziś Silverlight).

Pewne nadzieje można wiązać z obwieszczonym podczas Build 2017 XAML Standard, ale wszystko jest nadal w trakcie opracowania. Można to obserwować w tym repozytorium

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, cieszy mocno obecność pozycji poświęconej tematyce XAML w ujęciu MVVM właśnie w kontekście WPF. Cieszy tym bardziej, że jest to pozycja polskiego autora a nie tłumaczenie (których to jakość bywa mocno dyskusyjna).

Książka ma niewiele ponad 300 stron. To niedużo, biorąc pod uwagę zakres materiału jakiego dotyczy.

Autor zaczyna od zwięzłego wstępu do samego XAML-a, by przez definicję wzorca MVVM przejść do jego implementacji. Przeczytamy więc o modelu i viewmodelu, wiązaniu danych, konwerterach, poleceniach, attached property i dependency property aż po zaawansowaną tematykę związaną ze stylami i animacjami. I to wszystko w ujęciu MVVM !. Znalazło się nawet miejsce na rozdział o testach jednostkowych.

RECENZJA

W pierwszej części autor przedstawia konwersję prostej aplikacji, której kod mamy w całości w code-behind, do wersji w której wszystko przygotowane jest zgodnie z wzorcem MVVM. Druga część to już tematy zaawansowane jak np. szablony kontrolek. W trzeciej przeczytamy o Universal Apps.

Książka napisana jest stosunkowo nietrudnym językiem, trzeba ją czytać jednak ze sporą uwagą bo wiedza jest bardzo skondensowana i nie trudno przegapić ważny fragment.

Szkoda trochę, że autor nie pokusił się o chociaż ogólny opis bibliotek MVVM Light i Prism (albo przynajmniej jednej z nich) np. zamiast części o Universal Apps. W większości przypadków, gdy rozmiar aplikacji i przewidywany cykl jej życia powoduje, że decydujemy się na MVVM będziemy jednak chcieli skorzystać z którejś z tych bibliotek zamiast implementować pewne mechanizmy na piechotę.

W kliku miejscach znajdziemy również informacje o tym, że pewne zagadnienia wykraczają poza ramy publikacji. Trochę szkoda, jednak ze względu na gabaryty książki jest to zrozumiale.

PODSUMOWANIE

Ponieważ na rynku wydawniczym brak jest dobrych pozycji na temat XAML-a i MVVM polecam zakup tej książki zainteresowanym tą tematyką osobom.

Nie można jej jednak traktować jako książki dla rozpoczynających przygodę z WPF. Zdecydowanie lepiej zacząć od jakiegoś prostego kursu czy zwyczajnej zabawy z kontrolkami na podstawie tutoriali znalezionych w sieci. Książka nie porusza tematów związanych np. z layoutami, których dobra znajomość jest kluczowa przy przygotowywaniu interfejsu. Bardziej skupia się na implementacji MVVM od strony modelu i viewmodelu niż samego widoku.

Dla osób, które mają już pewne pojęcie o XAML-u będzie to bardzo dobra pozycja prezentująca skondensowaną wiedzę, po którą łatwo jest sięgnąć również w odniesieniu do konkretnego problemu.

Zdecydowanie bardziej warto zaopatrzyć się w tę pozycję, niż w WPF 4.5 Księga eksperta, które w polskim tłumaczeniu jest kompletnie nie zjadliwe.

Książkę wydało wydawnictwo Helion.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj