Strona główna Opinions NDC Oslo 2014 – sesje online

NDC Oslo 2014 – sesje online

0

NDC Oslo to niewątpliwie największa i najciekawsza konferencja soft-dev i to nie tylko dla programistów .Net .Nagrania z tegorocznych sesji pojawiły się praktycznie natychmiast po zakończeniu konferencji – jest tego naprawdę duuużo i sporo bardzo ciekawych tematów. Udało mi się już oglądnąć kilka ciekawych dla mnie sesji – poniżej moja krótka recenzja tego co już obejrzałem.

Hybrid vs Native: Choosing a mobile strategy – link 
Sesja zaczyna się „od końca” stwierdzeniem, że (jak się zresztą spodziewałem) Hybrid is the way to go. Szczerze mówiąc nic ciekawego w tej prelekcji nie ma. Większość to frazesy gloryfikujące rozwiązania typu phonegap ze wskazaniem na zalety ich stosowania (oczywiście wspomniano, że nie da się w ten sposób zrobić wszystkiego – ale to raczej też oczywiste). Brak ciekawych przykładów i rzeczywistych porównań obu rozwiązań na konkretnych przykładach.
Moja ocena: 1/10

Pharo: playing with live objects – link
Prelekcja o Pharo, który jest swego rodzaju implementacją Smalltalk-a. Nigdy nie miałem styczności ze Smalltalk więc obejrzałem z czystej ciekawości. Wszystko zaczyna się od dość efektownego bug-a. Środowisko w którym mamy możliwość interaktywnego dialogu z obiektami w pełnym online wykrzaczyło się po prostu w trakcie wykonania prostej operacji na obiekcie. Dalej jest na szczęście lepiej – prelegent się zdecydowanie rozkręca. Sama prelekcja jest stosunkowo krótka, jest natomiast sporo ciekawych pytań na które prelegent odpowiada. Muszę przyznać, że sesja jest mocno interesująca a samo Pharo na tyle ciekawe, że pomimo tego, iż prawdopodobnie nigdy tego nie wykorzystam w praktyce, ściągnąłem sobie środowisko i manual i w wolnej chwili się tym pobawię.
Moja ocena: 7/10

Strangling the legacy out of an Application – link
Całkiem ciekawa sesja o tym jak radzić sobie z legacy code i jak w ogóle podejść do tego tematu. Autor analizuje przykład starej aplikacji webowej (.Net 1.0) opisując jak wykonać analizę problemu oraz skategoryzować elementy wymagające zmiany a następnie przeprowadzić modyfikację. Strasznie szkoda, że czas nie został podzielony równo na aplikacje webowe i desktop. O aplikacjach desktopowych (VB6) jest tylko krótka wzmianka – prelegent sugeruje włączanie działających elementów przez COM – i to wszystko.
Moja ocena: 6/10

Banish your Inner Critic – link
Prelekcja zdecydowanie w stylu productivity tips, a można nawet zaryzykować stwierdzenie, że lekko psychologiczna. Nie mniej jednak ogląda się bardzo przyjemnie – prelegentka nie pozwala się zbytnio nudzić – a i treść jest całkiem interesująca. Wydaje mi się, że sesja warta obejrzenia – chociażby jako przerywnik pomiędzy prelekcjami stricte technicznymi.
Moja ocena: 8/10

TCP Servers in .NET done rigth – link
Prelekcja w stylu, który cenię najbardziej. W zasadzie ciągle kod na ekranie dobrze objaśniony i skomentowany przez prelegenta. Ciekawa tematyka, z którą mam dużo do czynienia. Spokojnie mogę powiedzieć, że zdecydowanie polecam osobom zainteresowanym tą tematyką. Do tego nagrania z pewnością wrócę jeszcze nie raz – szkoda tylko, że nie ma możliwości ściągnięcia kodu źródłowego prezentowanych przykładów.
Moja ocena: 9/10

Making 3D games with MonoGame – link
To jedna z dwóch prelekcji związanych z GameDev na tegorocznym NDC. Xna a teraz MonoGame to temat który mnie dość mocno interesuje – w końcu w dzieciństwie bardzo chciałem być programistą właśnie po to, żeby tworzyć gry. Ta prelekcja przypomina jednak bardziej marketing gry stworzonej przez prelegenta – mało jest w niej ciekawych rzeczy i jeżeli ktoś miał już jakąkolwiek styczność z MonoGame czy Xna nie znajdzie tu nic ciekawego. Prelegent używa MonoGame w Xamarin studio na Mac -u. Rzeczywiście tandem Xamarin – MonoGame miałby szanse na doskonałe środowisko do GameDev gdyby nie cena Xamarin-a. Wersja starter ze względu na ograniczenia nie pozwala na korzystanie z MonoGame – a za wszystko inne trzeba słono płacić. Chodzą co prawda słuchy jakoby MonoGame miało być wyłączone spod ograniczeń wersji starter – ale póki co to tylko plotki.
Moja ocena 2/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj