Jakiś czas temu w moim starym wiernym HP nx7300 umarł układ ładowania baterii. Jako że w naprawy płyty głównej nie bardzo wierzę, a zakup nowej płyty niemal przekracza wartość komputera stwierdziłem, że zrobię mały upgrade.
Kupiłem po leasingowego HP 8510w, który w czasach gdy kupowałem nowego nx7300 kosztował worek pieniędzy i był naprawdę wypasiony. Na dzisiejsze standardy nie są to już takie fajerwerki, ale jest też kilka zalet (GPU – nVidia Quadro FX5 70M i matryca 1980×1200).
Jak się okazuje komputer ten posiada jedną wadę (o której wcześniej nie wiedziałem, a warto było jednak zasięgnąć języka przeglądając chociażby fora) niemiłosiernie rzeźbi wiatrakiem (żeby nie powiedzieć że nap…dala) i to na dość konkretnych obrotach pomimo tego, że temperatury są całkiem przyzwoite i nie ma takiej potrzeby. Niestety softy w stylu HWInfo, które mają moduł do sterowania prędkościami wiatraka nie obsługują tego sprzętu. Udało mi się jednak znaleźć w sieci rozwiązanie.
Rozwiązaniem jest edycja tablicy DSDT, która to zawiera procentowe prędkości wiatraka dla 5 różnych zakresów temperatur. Oryginalny post opisujący procedurę jest TU. Niestety link do programu zrzucającego DSDT do pliku nie żyje, trzeba to więc zrobić na piechotę. Konieczne jest ściągnięcie kompilatora ASL oraz iASL w wersji binarnej dla Windows.
Żeby odczytać DSDT trzeba najpierw zrobić jego dump za pomocą acpidump a następnie skonwertować otrzymany plik za pomocą acpixtract.
Teraz za pomocą polecenia asl /u <plik_ze_skonwertowanym_zrzutem> otrzymujemy kod źródłowy, który można poddać modyfikacjom.
Fragment, który należy edytować wygląda tak:
Name(C358, Package(0x6)
{
0x64,
0x4b,
0x3c,
0x32,
0x1e,
0x0
})
Wartości przedstawiają procentowe prędkości wentylatora dla różnych zakresów temepratur. Ja zmodyfikowałem mój plik tak:
Name(C358, Package(0x6)
{
0x64,
0x37,
0x2d,
0x1e,
0x14,
0x0
})
Po zakończeniu modyfikacji plik trzeba skompilować: asl <plik_źródłowy>.
Podczas kompilacji prawdopodobnie pojawią się błędy, warning – ami się nie przejmujemy. Błąd związany z brakiem nawiasu naprawiamy dopisując () na końcu błędnej linii wskazanej przez kompliator. Gdy już uda się skompilować bez błędów ładujemy nową tabelę (command – line należy uruchomić jako adminstrator)
asl /loadtable <skomplikowany_plik>
Po restarcie komputera wentylator zacznie się już zachowywać według nowych wytycznych.
Parametry można oczywiście dowolnie zmieniać – warto jednak monitorować temperatury CPU i GPU.