Z elektroniką oraz technologiami embedded i IoT jest troszkę tak, że żeby zacząć się nimi bawić trzeba przeskoczyć (co prawda nie wysoki, ale jednak) jakiś finansowy próg wejścia. Mam tu na myśli zakup płytki Arduino (lub jakiegoś klona). Zakup płytki stykowej, kabelków połączeniowych, rezystorów, diód, przycisków itp. Co jednak zrobić, jeżeli chcemy się tylko pobieżnie zapoznać z tematem elektroniki i/lub programowania Arduino, żeby wybadać czy jest to coś co „tygryski lubią najbardziej”, czy też jednak „blahhh…”.
Z pomocą przyjdzie tu webowa aplikacja firmy Autodesk (tak tak, tego samego Autodesk, który tworzy m.in. AutoCad) o nazwie Autodesk Circuits. Znajdziemy ją pod adresem http://circuits.io.
Do skorzystania z aplikacji konieczna jest zupełnie darmowa rejestracja. Istnieje również opcja premium, która z tego co wiem pozwala oznaczać nasze projekty jako prywatne. Do dyspozycji dostajemy 3 osobne moduły:
- Electronics Lab – laboratorium elektroniczne, które będzie nas przede wszystkim interesowało
- PCB Design – który pozwala na projektowanie płytek PCB i późniejsze zamówienie ich wydruku
- Circuit Scribe – taki dziwny moduł, który pozwala rysować obwody za pomocą „ołówka”.
Drugim całkiem ciekawym narzędziem, jest projekt o nazwie Circuito. Znajdziemy go pod adresem http://ciurcuito.io. Tutaj podejście jest nieco inne (chociaż walor edukacyjny jest również na pierwszym miejscu). Tworząc projekt, wybieramy komponenty które chcemy podłączyć (z podziałem na wejście, wyjście, opcje komunikacyjne) i klikamy Generate. W wyniku otrzymamy listę potrzebnych komponentów (z możliwością zakupu), instrukcję okablowania (krok po kroku) z wykorzystaniem płytki stykowej, oraz przykładowy kod, który możemy wgrać do Arduino i przetestować poprawność.
Narzędzia najlepiej ogląda się „w akcji”. Nagrałem więc krótki film, w którym przedstawiam oba te produkty. Zapraszam do oglądnięcia !
Ponieważ 1 kwietnia był międzynarodowym dniem Arduino. Zamieszam również nagrany live stream z tegorocznego Arduino Day w Turynie. Film nie trwa tak naprawdę tych 2 godzin, po środku jest spora dziura. Sumarycznie jest to ok 1,5h prezentacji. Warto zobaczyć, co aktualnie dzieje się w światku Arduino i zobaczyć jak poza walorem edukacyjnym (które Arduino w założeniu od zawsze miało spełniać) projekt skręca mocno w stronę IoT.
O ile znałem narzędzie Autodesk, to Circuito jest dla mnie odkryciem 🙂 Jak oceniasz – Circuito lepsze/gorsze pod względem funkcjonalności od Autodesk Circuits ?
Trochę tak wrzuciłem te narzędzia do jednego worka, chociaż tak naprawdę ich filozofia jest zupełnie inna. Autodesk Circuits to tak naprawdę laboratorium elektroniczne, gdzie sam o wszystkim decydujesz. Dobierasz i łączysz elementy, piszesz kod. Circuito jest takim generatorem projektów na podstawie założeń – mam takie i takie czujniki, przyciski itp. Chcę sterować tym i tym i podłączyć się tu i tu. Na podstawie tego otrzymujemy logiczne wskazówki co kupić, jak połączyć obwód i przykładowy kod do testowania i zabawy. Niestety, możliwość interakcji jest dość mała i dodatkowo nic nie zasymulujemy. To narzędzie jest jeszcze na etapie rozwoju – zobaczymy co z tego wyjdzie. Na chwilę obecną, z punktu widzenia elektronika – amatora Autodesk Circuits jest IMO bezkonkurencyjne.