XAML Power Toys – generator widoku XAML

0
1147

W dzisiejszym poście przyglądniemy się dość ciekawej wtyczce rozszerzającej możliwości Visual Studio.

XAML Power Toys jest generatorem widoków, który automatycznie tworzy kod XAML na podstawie wcześniej przygotowanego view-model-u. Siłą rzeczy, skorzystamy z niego najlepiej stosując w naszej aplikacji wzorzec MVVM, chociaż nie jest to oczywiście warunek konieczny.

Wtyczka, w swoim założeniu, ma zdjąć z nas żmudną część pisania XAML-a pozostawiając nam jedynie kwestie związane z jego stylizowaniem i drobnymi korektami.

Wtyczkę zainstalujemy w VS2015, VS2017 i VS2019 za pomocą Manage Extensions:

Przetestujemy wtyczkę w projekcie WPF-owym. Spróbujmy więc teraz stworzyć sobie solucję WPF i stworzyć jakiś testowy view-model dla naszego widoku:


Zanim skorzystamy z dobrodziejstw XAML Power Toys musimy zbudować projekt. Podobnie należy postąpić przy jakiejkolwiek zmianie w view-model. XAML Power Toys wykorzystuje mechanizm reflekcji aby uzyskać meta dane o modelach i view-modelach a następnie wykorzystać je do prezentacji opcji możliwych do wykorzystania przy generowaniu widoku.

To co musimy teraz zrobić, to wewnątrz pustego widoku XAML wcisnąć prawy przycisk myszy i z menu podręcznego wybrać pozycję Xaml Power Toys.

Uruchomimy w ten sposób kreator, który pozwoli nam najpierw wybrać klasę zawierającą nasz view-model:

Następnie, w kolejnym oknie kreatora, wybieramy propercje naszego view-modelu, które chcemy wykorzystać w naszej formie i ustawiamy parametry:
Otrzymamy w ten sposób wygenerowany podstawowy widok w kodzie XAML, dodatkowo opakowany w ramkę jeżeli zaznaczyliśmy taką opcję.

I to w zasadzie wszystko. Tylko tyle i aż tyle.

Rozbudowany opis można znaleźć pod adresem: https://oceanware.wordpress.com/xaml-power-toys/

Czy to się przydaje ?

Odpowiedź, jak zwykle, brzmi – to zależy. Przy złożonych formach, z dużą ilością kontrolek szybciej wygenerujemy w ten sposób czysty XAML niż pisząc go ręcznie. Potem bawimy się jedynie w korekty layoutu i stylizowanie.
Wtyczka działa tak samo dobrze w przypadku WPF jak i Xamarin Forms. W przypadku Xamarin-a w kreatorach dostępne są nieco inne opcje.
W przypadku form zawierających stosunkowo niewiele kontrolek, ale za to o dość złożonym układzie wygodniej chyba jednak napisać XAML-a ręcznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here